بررسي انواع ملات در ساختمان سازي – قسمت دوم

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما


ملات ها داراي انواع گوناگوني هستند. برخي از انواع آنرا در قسمت اول معرفي کرديم. در قسمت دوم به ديگر انواع ملاتها مي پردازيم.


 


ملات گچ و خاک


يکي ديگراز انواع ملاتها گچ و خاک است. افزودن خاک رس به گچ به مقدار زياد، آن را کندگير و ارزان مي کند. معمولا نسبت خاک رس به گچ از 1 به 2 تا 1 به 1 تغيير مي کند.  گچ و خاک در کار هايي مانند طاق زني و تيغه سازي استفاده مي شود. براي ساختن آن، مخلوط گچ و خاک را به آهستگي در آب پاشيده و سپس به هم مي زنند.ملاتملات گچ و ماسه


يکي ديگر از انواع ، ملات گچ و ماسه است. از اختلاط گچ با ماسه ريزدانه ملات گچ و ماسه ساخته مي شود که مي توان از آن به جاي  گچ و خاک براي زيرسازي اندود ها در نقاطي که ماسه بادي يا ساحلي يا رودخانه اي ريزدانه فراوان است، استفاده کرد.


ملات گچ و پرليت


از پرليت منبسط و گچ، ملاتهاي سبکي ساخته مي شود که جاذب صوتي مناسب و عايق حرارتي خوبي است. اندود پرليت و گچ از نفوذ آتش به اسکلت فولادي و بتن فولادي ساختمان ها جلوگيري نموده و خطر گسترش آتش را کاهش مي دهد.


ملات گچ و آهک


يکي ديگر از انواع ملاتهاست. ملات گچ براي مناطق خشک مناسب است و آن را نمي توان در نقاطي که رطوبت نسبي هوا از 60 درصد تجاوز مي کند، مصرف کرد.ملاتملات ماسه سيمان


ماده چسباننده اين ملاتها، سيمان و ماده پرکننده آن، ماسه است.در آن از نوع آبي و داراي مقاومت خوبي به ويژه در سنين اوليه است. ماسه سيمان جمع مي شود و در سطوح بزرگ و بندکشي ها، ترک هاي ريز (مويي) و درشت بر مي دارد.


آب برف و باران ممکن است به داخل اندود سيماني و بندکشي ها نفوذ کرده و حتي گاهي به داخل ساختمان سرايت مي کنند. براي زودگير کردن ملات سيماني هيچگاه نبايد به آن گچ افزوده شود، زيرا چنين ملات و اندودي پس از مدتي متلاشي مي شود.


وجود خاک رس در ماسه سبب مي شود که دور دانه هاي ماسه، دوغابي از خاک رس درست شود و سيمان نتواند به خوبي به آن بچسبد. وجود برخي مواد آلي در آن، باعث ديرگير شدن آن مي شود. مواد سولفاتي موجود در ماسه، آب يا آجر مصرفي، باعث از هم گسيختگي ملات و کار آجري مي شود. به اين علت ميزان مواد مضر نظير خاک رس، مواد آلي و سولفات ها در آن بايد محدود شود.


ملات ماسه سيمان آهک (باتارد)


ملاتهاي ماسه سيمان با نسبت هاي مختلفي از سيمان و آهک و ماسه ساخته مي شوند که متداول ترين آنها ترکيب 1:1:6 (يک حجم سيمان و يک حجم آهک و 6 حجم ماسه) و آب به مقدار کافي مي باشد. حجم ماده پر کننده بايد حدود 3 برابر ماده چسباننده باشد و نمي تواند از اين حدود تجاوز کند. در صورت کمتر شدن اين مقدار، جمع شدگي و به دنبال آن ترک خوردگي اتفاق مي افتد و در صورت بيشتر شدن، کارآيي ملاتها کم مي شود.ملاتملات سيمان بنايي


سيمان بنايي يکي از انواع ملاتهاست و محصولي است که در کشور هاي صنعتي به مقدار زياد توليد شده و در کار هاي بنايي که مقاومت زياد مورد نظر نيست، مصرف مي شود. سيمان بنايي از اختلاط سيمان معمولي با يک جسم پرکننده مانند گرد سنگ آهک و مواد افزودني حباب ساز، مرطوب کننده و دافع آب به دست مي آيد. منظور اصلي از مصرف سيمان بنايي، دستيابي به خاصيت خميري بهتر، کارآيي بيشتر و کاهش جمع شدگي است.


ملاتهاي سيمان پوزولاني و آهک پوزولاني


اين قبيل از انواع ملاتها داراي سابقه ديرينه هستند. به طور کلي مواد پوزولاني به موادي گفته مي شود که به تنهايي خاصيت چسبندگي ندارند، ولي با آهک و با وجود آب در درجه حرارت هاي عادي ترکيب شده و نوعي سيمان توليد مي کنند.


اين ملاتها در برابر حمله مواد شيميايي به خصوص سولفات ها پايدار هستند. ملاتهاي سيمان پوزولاني و آهک پوزولاني، ديرگير بوده و داراي مقاومت چندان زيادي نيستند ولي براي مصرف در نقاطي که احتمال حمله سولفات ها موجود باشد، مناسبند.


ملات ماسه آهک


يکي ديگر از انواع ملاتهاست و ماده پرکننده آن، ماسه و ماده چسباننده آن، آهک است.  ماسه آهک ملاتي است هوايي و براي گرفتن و سفت و سخت شدن به دي اکسيد کربن موجود در هوا نياز دارد.


براي مصرف لاي جرز مناسب نيست، زيرا دي اکسيد کربن لازم نمي تواند به داخل آن نفوذ کند و فقط سطح رويي آن کربناتي مي شود. از اين رو ملاتها براي اندود سطوح مناسب است. اين ملاتها براي گرفتن و سخت شدن بايد مرطوب بماند، زيرا در غياب آب عمل کربناتي شدن انجام نمي شود. از اين رو ملاتهاي آهکي را بايد در مکان هاي مرطوب به کار برد و تا پايان مدت عمل آمدن نمناک نگاه داشت.ملاتملات هاي قيري


ملات قير از حدود پنج هزار سال قبل، در ساختمان هايي نظير برج بابل به کار رفته است. امروزه ملاتهاي ماسه آسفالت را براي پوشش محافظ پشت بام ها، پر کردن درز قطعات بتني کف پارکينگ ها و پياده رو ها و غيره مصرف مي کنند.


ãäÈÚ

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها